class="page-template-default page page-id-411 vcwb wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7 vc_responsive sticky_header ">

DİĞER OMURGA DEFORMİTELERİ

Dar Kanal Hastalığı

Omurlar arasında bulunan disklerin yapısında zamanla bozulma meydana gelir.  Sertleşen ve kısalan diskler spinal kanala doğru ilerlerler. Bu durum kireçlenme ile birlikte omurilik kanalının daralmasına neden olur. Sonuçta omurgada bulunan eklemlerin, kemiklerin ve bağların kalınlaşması sinirlerin baskı altında kalmasına yol açar. Kanaldaki bu daralma lomber spinal kanalda olduğunda belde kanal daralması olarak tanımlanır. Dar kanal hastalığında erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

Lordoz

Lordoz belde omurganın aşırı bir eğriliği olduğu bir durumdur. Omurga boyun, sırt ve bel kısmında kafanın ağırlığını desteklemek ve şok darbelerini emmek için doğal olarak kıvrımlara sahiptir. Lordoz bel yani lumber bölgedeki doğal kavis normalin üzerinde olduğunda oluşur. Bu durum omurgada aşırı basınca neden olup ağrıya yol açar.

Skolyoza bağlı olarak omurga dışında kalça, göğüs kafesi ve kürek kemiklerinde de kaymalar oluşur, duruş ve görüntü bozukluğu ortaya çıkar. Gelişme çağındaki çocuklarda bu durum, gelişen ve büyüyen omurgada anormal yüklenmeye ve bunun sonucu olarak da omurlarda deformelere neden olur.

Lordozu olan kişilerde genelde belde görünür bir kavis vardır. Kendilerine yandan bakıldığında bel, belli bir C şekli yapar. Ayrıca lordozu olan kişiler midelerini ve kalçalarını dışarıya doğru çıkarıyor gibi görünür.
Lordozu kontrol etmenin en kolay yolu sert bir yüzeye sırt üstü yatmaktır. Elinizi sıkı bir şekilde belinizin altına kaydırabilmeniz gerekir. Eğer lordozunuz varsa elinizle beliniz arasında ekstra boşluk olacaktır.

Bel ve Boyun Fıtığı

Vücuda ait herhangi bir organ veya yapının normal bulunması gereken anatomik sınırlarının dışına taşması fıtık olarak adlandırılır. Disk dokusunun yaşa bağlı ya da başka nedenlerle beslenememesi, hatalı hareketler, genetik yatkınlık ve duruş bozuklukları gibi faktörler ile bel ve boyun fıtıkları ortaya çıkmaktadır. Fıtık bel ve boyun ağrısının yanında sinir basısı ile boyundan kola veya belden bacağa doğru ağrı yapabilmektedir.

Boyun fıtığı nedir?

Boyun omurları arasında yer alan kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesiyle kol bölgesine uzanan, sinirlere ve omuriliğe baskı sonucu oluşan bir durumdur.  

Bel fıtığı nedir? 

Omurgalar arasında yer alan kıkırdağın aşırı zorlama nedeniyle yerinden kayıp omurilik kanalı içine doğru uzanması sonucu, bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskıyla ortaya çıkan bir durumdur.

DİĞER OMURGA DEFORMİTELERİ

Dar Kanal Hastalığı

Bel bölgesindeki omurilik kanalının çapının daralması ve kanal içinden geçen sinir liflerinin bası altında kalarak çeşitli yakınmaların ortaya çıkarması hastalığına dar kanal denir. Dar kanal bazen doğuştan gelebileceği gibi genelde yaşlanma ile birlikte kireçlenmelerle kendini gösterir ancak gençlerde de rastlanan bir rahatsızlıktır.

Lordoz
Lordoz, diğer adıyla bel düzleşmesi veya artmış bel çukurluğudur. Lordozda karın, sırt, kalça kasları ve bağlarındaki dengesizlikler ve güç kayıpları sebebiyle bel çukurluğu artar, öne doğru ilerler. Ayrıca karın kaslarında gevşeklik ve aşırı kilo lordozu arttırır. Lordozun en önemli belirtisi ve sonucu ise bel ve bacak ağrılarıdır.

Boyun Fıtığı
Boyun fıtığı; boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu oluşan hastalıktır. Omuriliğe ve kola uzanan sinirlere baskı yapar. Omurların arasında boynun hareketi sağlayan diskler; iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engellerken aynı zamanda omurga yani kemiklerin üzerine binen yükü de azaltır.

Bel Fıtığı
Bel fıtığı; omurlar arasında bulunan içi sıvı dolu disklerin, içindeki sıvı miktarının azalmasıyla yapısal ve şekilsel olarak bozulmaları ve omur kemiklerinin arasına sıkışmasıdır. Basit tanımıyla disk kayması olarak da bilinir. Bel bölgesinde bulunan bu 5 omurdan attaki iki omur ve aralarındaki 2 disk genel olarak çok daha fazla ağırlığa maruz kalır. Baskı artınca disklerin içindeki sıvı baskıdan dolayı dışa çıkmaya başlar. İçindeki sıvı azalınca diskin yapısı bozulur, genişler ve yassı hale gelir.

1991’den beri meslekte aktif görev alan Prof. Dr. Şevki Erdem; 1994’ten beri yıldır skolyoz, kifoz ve omurga cerrahisi konularında çalışmalar yapmaktadır. Özverili çalışmaları sayesinde 2013 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından Yılın Doktoru ödülüne layık görülmüştür.

PROF. DR. ŞEVKİ ERDEM

2023 yılından itibaren hastalarına Kartal Kızılay Hastanesi’nde hizmet vermektedir.

Meslek hayatı boyunca önceliği hastalarının hayatını kolaylaştırma ve duruşları ile hayata bakış açılarını değiştirmek olmuştur.

“DİK BİR DURUŞ HAYATA BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRİR”